Köp biljett
Du använder en gammal webbläsare!
Om du har Microsoft Edge installerat kan du starta den via denna länk: vrak.se i Microsoft Edge
Vi rekommenderar följande webbläsare:

Podd: En kärlekshistoria under ytan

nyhet
2025-02-19
På Vasas första och sista färd fanns ett par med ombord, i efterhand har de fått namnen Beata och Cesar. I det här avsnittet av Folkets Historia får vi lära känna dem, före under och efter resan.

I samband med att  skeppet Vasa grävdes ut hittades kvarlevorna av omkring 15 personer. Genom analyser av DNA, undersökningar av skelettens skador och fynd som hittades ihop med kvarlevorna har forskare kunnat ta reda på hur gamla de var, hur de var klädda och något om hur de levde.

I det här avsnittet berättar Anna Maria Forssberg, forskare och historiker på Vasamuseet, om pusslet för att ta reda på mer om Beata och Cesars liv.

Avsnittet produceras i samarbete mellan Vasamuseet, Vrak – Museum of Wrecks och produktionsbolaget Hildurs och går att lyssna på där poddar finns.